Novosti: NA ZAGREBAČKOJ BURZI OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN ŽENA

09.03.2026. 12:54
Zagreb, 9. ožujka 2026. ‒ Zagrebačka burza i ove je godine, po deveti put,  među više od 100 svjetskih burzi na kojima je simboličkim zvukom zvona označen početak trgovanja povodom Međunarodnog dana žena.
 
Događanje je organizirano u suradnji s Global Compact mrežom Hrvatska te Talijansko hrvatskom gospodarskom komorom. Globalna tema ovogodišnjeg događanja je “Rights. Justice. Action. For ALL women and girls”.
 
Burzovnim zvonom tim povodom zazvonile su Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze; Ana Pašiček, izvršna direktorica Global Compact mreže Hrvatska; Andrea Perkov, direktorica Talijansko hrvatske gospodarske komore, u nazočnosti predsjednica i članica uprava te drugih sudionica i sudionika predstavnika organizacija i institucija financijskog tržišta.
Pridružili su im se i sudionici panel-diskusije „Prema ravnopravnosti: stvaranje jednakih prilika“, koja je okupila vodeće predstavnike financijskog i poslovnog sektora: uz Ivanu Gažić i moderatoricu Andreu Perkov, sudjelovali su i Alessandro Masotti (Zagrebačka banka - UniCredit grupa, Head of International), Nataša Mlakar (direktorica Centra kompetencija za ESG za poslovne subjekte, PBZ d.d. - Intesa Sanpaolo), Stjepan Orešković (osnivač i većinski dioničar, BOSQAR) te Magdalena Soljakova (Senior Country Officer for Croatia, Slovenia and North Macedonia, International Finance Corporation).



Kroz razmjenu iskustava i primjera dobre prakse, panelisti su diskutirali o tome kako strateško upravljanje, odgovorno investiranje i uključive politike mogu potaknuti održivi rast, povećati konkurentnost te doprinijeti dugoročnoj društvenoj i ekonomskoj vrijednosti.
Statistike još uvijek ne idu u prilog ženama: iako žene u većoj mjeri završavaju više obrazovne programe (primjerice, u EU 60 % osoba sa sveučilišnom diplomom su žene), one čine 28,1 % najvišeg menadžmenta na globalnoj razini, a i dalje su najprisutnije u u slabije plaćenim sektorima, poput zdravstva i obrazovanja. Istraživanja također pokazuju da su žene u većem postotku (55%) sklonije prekidima karijere, najčešće zbog skrbi o obitelji, što dodatno utječe na njihov napredak prema najvišim upravljačkim pozicijama.

Novo izvješće Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) procjenjuje da žene trenutnim tempom neće postići ravnopravnost s muškarcima još 132 godine. Istovremeno, istraživanja pokazuju da kompanije s višom razinom raznolikosti na izvršnoj razini imaju bolje performanse kada se radi o profitabilnosti i dugoročnom stvaranju vrijednosti.
Podaci za uvrštena društva u Hrvatskoj, prema posljednjem Izvješću o korporativnom upravljanju Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, pokazuju postojan, ali još uvijek spor napredak. Udio žena u upravama porastao je s 15 % na 21 %, dok je u nadzornim odborima povećan s 21 % na 23 %, no još uvijek više od polovice društava (54 %) i dalje nema nijednu ženu u upravi.

Glavni izazov i dalje ostaje osiguravanje kontinuiranog razvoja i napredovanja žena prema najvišim upravljačkim razinama. Rodni jaz nije samo društveno pitanje, već i važan gospodarski izazov. Veća uključenost žena na tržištu rada i u vodećim strukturama može potaknuti produktivnost, inovacije i otpornost gospodarstva, dok nedovoljno iskorišten potencijal ženskog talenta predstavlja gubitak za globalni gospodarski rast, izjavila je Ivana Gažić, predsjednica Uprave Burze.



Ovogodišnja globalna tema 'Rights. Justice. Action.' šalje jasnu poruku: vrijeme je da s deklarativne podrške prijeđemo na mjerljive rezultate. Iako podaci o 21 % žena u upravama hrvatskih društava pokazuju napredak, činjenica da više od polovice uvrštenih kompanija i dalje nema nijednu ženu u upravi jasan je signal da su sustavne promjene nužne. Kroz UN Global Compact, mi ne zagovaramo ravnopravnost samo kao moralni imperativ, već kao ključni faktor korporativne održivosti i ESG kriterija. Podaci Svjetskog ekonomskog foruma o 132 godine potrebnih za postizanje pariteta podsjetnik su da si kao gospodarstvo ne smijemo dopustiti takvo rasipanje talenata. Zato u Global Compact mreži Hrvatska potičemo tvrtke da implementiraju Načela osnaživanja žena (WEPs) - jer ravnopravnost se ne događa slučajno, ona je rezultat strateškog upravljanja i svjesne akcije lidera. Zvuk ovog zvona danas je poziv poslovnoj zajednici da preuzme odgovornost i osigura da svaka žena, na temelju svojih kompetencija, ima jednak pristup najvišim razinama odlučivanja, istaknula je Ana Pašiček, izvršna direktorica Global Compact mreže Hrvatska.



Rodna ravnopravnost jedna je od glavnih vrijednosti EU, a velika je prekretnica donošenje Direktive o ženama u upravnim odborima, kojom se nastoji poboljšati rodna ravnoteža u upravama najvećih trgovačkih društava u EU uvrštenih na burzu. Države članice Direktiva obavezuje da do sredine 2026. povećaju postotak pripadnika nedovoljno zastupljenog spola na način da zauzimaju najmanje 40 % položaja neizvršnih direktora, odnosno najmanje 33 % svih direktorskih položaja, uključujući i izvršne i neizvršne direktore.  
Rodnu ravnopravnost snažno podržava i OECD: gospodarstva su otpornija, produktivnija i uključivija kada smanjuju rodne nejednakosti i aktivno podupiru ravnopravno sudjelovanje žena u svim sferama života. Stoga OECD upravo rodnu ravnopravnost promovira kao jednu od tema koja bi zemljama članicama trebala predstavljati strateški interes.
 
Države članice UN-a usuglasile  su se oko 17 ciljeva održivog razvoja koje treba postići do 2030., a cilj 5.5 povezan je upravo s rodnom ravnopravnošću: Osigurati puno i učinkovito sudjelovanje žena i jednake mogućnosti za vodstvo na svim razinama donošenja odluka u političkom, gospodarskom i javnom životu.
 
Ring the Bell for Gender Equality globalno je događanje koje se već dvanaest godina održava na brojnim svjetskim burzama kako bi se skrenula pažnja na važnu ulogu poslovnog sektora u unaprjeđenju ravnopravnosti spolova, a u svrhu postizanja ciljeva održivog razvoja i podizanja svijesti o načelima osnaživanja žena. Globalni događaj organizira UN Global Compact s UN Women, Sustainable Stock Exchanges Initiative (UN SSE), Međunarodnom financijskom korporacijom (IFC) i Svjetskom federacijom burzi (WFE).
 
Zagrebačka burza članica je UN Sustainable Stock Exchanges inicijative (UN SSE) i kao takva posvećena globalnim ciljevima održivog razvoja na području usluga tržišta kapitala.
(Fotografije: Niko Goga).